środa, 27 czerwca 2012

Wystawa ikon

Na blogu nic się nie dzieje, bo trwa Euro... Nic na to nie poradzę :) Jednakże w ostatni weekend w krakowskiej parafii prawosławnej przy ul. Szpitalnej odbyła się wystawa ikon malowanych na warsztatach ikonograficznych, w których biorę udział. Więc szybciutko wrzucam kilka zdjęć.
Warsztaty odbywają się od dwóch lat. Prowadzi je pani Anna Gełdon, ikonograf z wieloletnią praktyką, absolwentka szkoły ikonograficznej w Bielsku Podlaskim, historyk sztuki — bizantynista. Mają wysoki poziom i ciepłą atmosferę; księdzu Jarosławowi Antosiukowi, proboszczowi, i matuszce Kseni udało się stworzyć z krakowskiej parafii prawosławnej otwarte i serdeczne miejsce, w którym wiele się dzieje i w którym także katolicy czują się dobrze. Przynależność do dwóch Kościołów wywołuje oczywiście dyskusje teologiczne i eklezjalne, ale są one źródłem wzajemnego ubogacania się, a nie niechęci.
Więc mała reklama :) Bo za kilka dni zaczyna się obóz ikonograficzny, a od jesieni nowy semestr zajęć. O obozie (i innych aktualnościach) można przeczytać na stronie parafii.
Zdjęcia nie są najlepsze, ale lepszych nie mam :(


Pani Anna Gełdon i ksiądz Jarosław Antosiuk (a za nimi freski Jerzego Nowosielskiego)


Święty Jerzy i starzec Sawwatij, cudotwórca


Chrystus Pantokrator: z lewej wg ikony bizantyjskiej Joannesa Zografosa z końca XIV w., z prawej słynny Chrystus synajski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz