wtorek, 14 stycznia 2014

Ksiądz, dominikanin, duszpasterz młodych: Więcej i weselej o erotyce w Kościele!

Godne ubolewania wypadki, które opisywałam w tym tekście, zostały już częściowo naprawione. Tym samym tekst odniósł skutek i można go było usunąć.
Mam nadzieję, że podobnie zostanie zrobiony porządek z pozostałymi wymienionymi w nim nadużyciami. Będę się przyglądać sprawie.
26 stycznia zaczyna się kapituła polskiej prowincji. Zarówno sami dominikanie, jak i ja proszę o modlitwę w intencji podjęcia na niej dobrych decyzji.
Pozostawiam cytat z papieża Benedykta, bo refleksji nad jego wypowiedziami nigdy za dużo:


„Wierni oczekują od kapłanów tylko jednego, aby byli specjalistami od spotkania człowieka z Bogiem. Nie wymaga się od księdza, by był ekspertem w sprawach ekonomii, budownictwa czy polityki. Oczekuje się od niego, by był ekspertem w dziedzinie życia duchowego... Aby przeciwstawić się pokusom relatywizmu i permisywizmu nie jest wcale konieczne, aby kapłan był zorientowany we wszystkich aktualnych, zmiennych trendach; wierni oczekują od niego, że będzie raczej świadkiem odwiecznej mądrości, płynącej z objawionego Słowa”.


4 komentarze:

 1. Jakby się Pani wypowiedziała o takiej konferencji ks. Orzecha
  http://www.youtube.com/watch?v=ag8SdNX5Iu4 ?
  Pozdrowienia
  Marek Krzysztofiak

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja nie muszę komentować. Zrobił to już papież Benedykt XVI: „Wierni oczekują od kapłanów tylko jednego, aby byli specjalistami od spotkania człowieka z Bogiem. Nie wymaga się od księdza, by był ekspertem w sprawach ekonomii, budownictwa czy polityki. Oczekuje się od niego, by był ekspertem w dziedzinie życia duchowego...” Niewątpliwie, gdyby to spotkanie z kapłanami odbywało się dzisiaj, a nie w 2007 r., powinien dodać do ekonomii, budownictwa czy polityki jeszcze jedno: seks. A oprócz tego, jeśli mi pan pozwoli, chciałabym zaproponować Panu, aby czytał Pan jak najczęściej św. Jana od Krzyża, św. Teresę z Avili i św. Teresę od Dzieciątka Jezus. Takie kazania jak to, do którego zamieścił Pan link, lekturę internetu, gazet i książek, także religijnych, może Pan pominąć. W zamian proszę brać do ręki tych autorów. I Pismo Święte. Tam jest wszystko, co potrzeba, i jest to nauka czysta jak kryształ, nie zabrudzona niedostatkami głosicieli.

   Usuń
  2. Może chodzi jednak o proporcje, tzn. na pierwszym i głównym miejscu księża powinni zajmować się życiem duchowym, jednak nawet wybitny ksiądz Karol Wojtyła jak i papież Benedykt wypowiadali się w kwestiach erotyki i miłości (i jej cielesnego wymiaru), do czego m.in. odwoływał się ks.Orzech w przesłanej konferencji dla studentów. Dziękuję za propozycje.

   Usuń
 2. Bardzo dziękuję za ten tekst. Mam takie wrażenie, że problem z formacją mają nie tylko dominikanie. Ja akurat zetknęłam się z jezuitami i wiem, że mają spory problem z ortodoksją i formacją katolicką. W jednej prowincji (północnej) znam trzy przypadki jezuitów, którzy odeszli z zakonu: w tym scholastyka, który stał się bardzo antykatolickim protestantem i ojca, który przez bodaj 6 lat był odpowiedzialny za powołania i rekolekcje młodzieżowe, a który był również wystąpił z Kościoła Katolickiego.

  OdpowiedzUsuń